Lokalizator

50° 30' 53" N   18° 44' 18" E

Dodaj do...

Zespół pałacowo-parkowy w Brynku

Pałac wraz z całym przynależącym do niego zespołem parkowym i ogrodem botanicznym zbudowany został w 1829 r. przez Bernarda von Rosenthala z Wrocławia. W roku 1872 rozbudowany został o skrzydła.

W 1904 r. pałac wraz z okolicznymi dobrami kupił hrabia Hugo I Henckel von Donnersmarck z Siemianowic. Ostatnia przebudowa miała miejsce w roku 1905 wg projektu architekta z Wrocławia Karola Grossera, w stylu eklektycznym.

Pałac przebudowany w stylu eklektycznym, dwupiętrowy, z tarasem z kamienną balustradą i loggią od południa. Nad portykiem znajdują się dwie jońskie kolumny. Boki korpusu flankują dwie wieże z cebulastymi hełmami. Nad wejściem kartusz herbowy oraz attyką, przedstawiającą postacie myśliwego, robotnika, rolnika i rybaka. Wewnątrz mieści się biblioteka z drewnianą boazerią i izba pamięci narodowej.

W zachodnim skrzydle znajduje się pałacowa kaplica nakryta cebulastym hełmem z latarnią, połączona z pałacem galerią. Od 1991 r. sekularyzowaną kaplice oddano w ręce kościoła katolickiego.

Panoramy

panoramy - Sala Kominkowa
panoramy - Sala Myśliwska
panoramy - Kaplica
panoramy - Czytelnia w wieży
panoramy - Wejście do kaplicy
panoramy - Elewacja ogrodowa
panoramy - Ogród
panoramy - Portyk w  elewacji frontowej