Lokalizator

49° 26' 22" N   20° 41' 53" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Tarnów znajduje się w odległości 67km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Piwniczna

wirtualne wycieczki - Piwniczna Na podstawie dekretu króla Kazimierza III Wielkiego w roku 1348, stanowiącego o obronnej polityce kraju, który zakładał lokowanie osad wzdłuż granic Rzeczpospolitej, w dolinie Popradu, zostało założone królewskie Wolne Miasto Piwniczna. Według dokumentu lokacyjnego osada zwana Piwniczną Szyją istniała jeszcze przed powstaniem miasta. Nazwę przyjęła od "wąskiego przesmyku gardziela" tzn. charakterystycznego zwężenia rzeki Poprad (w okolicach Międzybrodzia). Taka nazwa funkcjonowała aż do końca XVIII w. Nazwa Piwniczna pochodzi od "zaciemnionego przez cień gęstego boru wjazdu do miasta od strony północnej". jest jeszcze drugie wytłumaczenie nazwy miasta, ale to raczej tłumaczenie ludowe. A mianowicie dawne wzmianki wspominały o tym, że w samej Piwnicznej jak i w okolicy istniały jakieś podziemne przejścia, lochy, tunele i inne podobne obiekty pochodzące z okresu średniowiecza. Można by je powiązać z legendami o miejscowym kopalnictwie i być może o ich obronnym charakterze. Pod starą szkołą (teraz małe planty) widoczny jest otwór jamy, o której legenda głosi, że być może ciągnie się ona aż do samego Kamiennego Gronia. Na przełomie XVIII/XIX wieku wybudowano m.on. karczmę, szkołę, pięć młynów, cysternę (studnię) na wodę, szpital i papiernię. Pożar miasta w 1876 roku, strawił kościół drewniany i ok. czterdzieści domów mieszkalnych. W roku 1884 r. pojawili się pierwsi kuracjusze, którzy przyjeżdżali do "wód mineralnych", których źródła odkryto niewiele wcześniej. Od tego czasu Piwniczna stała się znanym ośrodkiem letniskowo-wypoczynkowym.

Najcenniejszym bogactwem miasta są naturalne lecznicze wody mineralne. Są to wody wodorowęglanowo-magnezowo-wapniowo-żelaziste. Działają korzystnie w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nieżycie żołądka i stanach zapalnych trzustki. Aktualnie na terenie uzdrowiska eksploatowanych jest kilka głębinowych otworów, z których woda rozlewana jest w dwóch rozlewniach: Piwnicznej i Zubrzyku. Kolejną atrakcją miasta Piwniczna są doskonałe warunki śniegowe, które umożliwiają uprawianie sportów zimowych w dość popularnych ośrodkach narciarskich w Wierchomli Małej, Suchej Dolinie i Kokuszce.

Do dziś zachował się prawie niezmieniony układ urbanistyczny miasta z czworobocznym rynkiem i wychodzącymi z jego narożników ulicami. W południowej części rynku znajduje się ratusz. W części wschodniej rynku umieszczony został Gminny Ośrodek Kultury wraz z Izbą Regionalna. Na środku rynku znajduje się cysterna (studnia) zabytkowa z 1913 roku. Nieopodal znajduje sie Kościół parafialny pw. Narodzenia NMP, wybudowany w latach 1881-86. Do ważnych zabytków należy też szachulcowy pensjonat "Orlęta" z 1897 roku, przy ul. Gąsiorowskiego 2.

Do kolejnych atrakcji miasta Piwniczna należy również spływ Łodziami Doliną Popradu, ok. 280 km tras i oznakowanych szlaków turystycznych dla pieszych, rowerzystów oraz do jazdy konnej. Pijania Wód Mineralnych, Skatepark oraz przejście graniczne Piwniczna-Mniszek. Na terenie Piwnicznej funkcjonuje wiele różnych obiektów wczasowych, leczniczo-wypoczynkowych z miejscami noclegowymi, sanatorium, hotel, schronisko górskie oraz kwatery prywatne. W przemyśle dominuje wydobycie wody mineralnej, a największym przedsiębiorstwem w Piwnicznej jest Zakład Butelkowania naturalnej Wody Mineralnej "Piwniczanka".

Panoramy

panoramy - Piwniczna
panoramy - Piwniczna
panoramy - Piwniczna PKP
panoramy - Piwniczna Rynek