Lokalizator

50° 55' 50" N   16° 5' 2" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Legnica znajduje się w odległości 30km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Zamek w Bolkowie

Zamek Bolków został założony przez księcia legnickiego Bolesława II Rogatkę zwanego Łysym, później rozbudowany przez jego syna Bolka I Surowego, księcia świdnicko-jaworskiego.

W latach 1301-1368 za panowania książąt Bernarda świdnickiego i Bolka II Małego zamek został powiększony. Według historyków zamek pełnił funkcję skarbca od czasów Bolka II, przez około 100 lat, później został przeniesiono do Pragi. Następnie dostał się w ręce wdowy po Bolku II, księżnej Agnieszki Habsburżanki, a po jej śmierci przeszedł na własność królów czeskich (1392 r.).

W 1463 r. król czeski Jerzy z Podiebradu osadził w zamku rycerza Jana z Czarnej, który zasłynął w okolicy z rozbojów. Stało się to powodem zorganizowania przez mieszczan wrocławskich i świdnickich zbrojnej wyprawy na zamek w 1468 r. W 1491 r. oblegał zamek król czeski Władysław II Jagiellończyk.

Na początku XVI w. zamek za sprawą króla Ferdynanda I zostaje przekazany wrocławskiemu biskupowi w dożywocie. Biskup na polecenie monarchy podejmuje rozbudowę zamku. W latach 1530-1540 od kierunkiem Jakuba Parra, zostaje przede wszystkim powiększony obszar warowny. Po śmierci biskupa w roku 1543 r. zamek przechodzi jako lenno na jego rodzinę. Od 1570 r. właścicielem zamku jest Matthiasa von Logau, następnie przechodzi w posiadanie rodziny von Zedlitz.

W 1640 r. (podczas wojny trzydziestoletniej) zamek jest oblegany, ale nie pozostaje nie zdobyty; 1646 r. zajęty przez wojska szwedzkie; 1703 r. należał do cystersów z Krzeszowa. W 1715 r. cystersi skończyli przebudowę wnętrz; edyktem z 30 października 1810 r. zamek przechodzi na własność skarbu państwa pruskiego (sekularyzacja); W 1813 r. po wojnach napoleońskich na Zamku zatrzymali się rosyjscy żołnierze. Szukając legendarnego złota wykuli dziurę u podstawy wieży, by dostać się do lochu głodowego. W 1850, 1893, 1920-3, 1927-8, kolejne restauracje.

Jest to prawdopodobnie jedyny w Polsce, i jeden z nielicznych w Europie, zamek mający wieże z charakterystycznym dziobem skierowanym w stronę wejścia - miejsca spodziewanego ataku. Miało to jakoby powodować ześlizgiwanie się kul armatnich po płaszczyznach wieży. Dziób w odróżnieniu od pozostałej części wieży wykonany jest z czerwonego piaskowca. Powstała ona najprawdopodobniej już za panowaniem Bolka I. Wcześniej takie wieże budowano m.in. we Francji i Czechach. Wysokość wieży wynosi 25 m. Pierwotnie wejście do niej znajdowało się na poziomie pierwszego piątra, obecnie zaś stanowi je drewniany krużganek. W przyziemiu znajduje się loch głodowy do którego pierwotnie można było się dostać jedynie z góry (10 m. wysokości). Skazańców zrzucano z góry zwykle przeżywali oni około tygodnia choć zdarzało się, że zlizując wodę z murów udawało się im utrzymać przy życiu znacznie dłużej.

Obecnie na zamku mieści się Muzeum Regionalne (filia Muzeum Karkonoskiego), jest ono zarządzane przez stowarzyszenie Bractwo Rycerskie Zamku Bolków powstałe w roku 1995 r.

Zamek w internecie: www.zamek-bolkow.info.pl

Panoramy

panoramy - Dziedziniec główny - baszta i cysterna
panoramy - Wieża
panoramy - Muzeum - dawny dom kobiet
panoramy - Wielka basteja - widok na dziedziniec zewnętrzny i panorama miasta
panoramy - Dawna część mieszkalno-gospodarcza
panoramy - Punkt widokowy nad wielką bramą
panoramy - Dziedziniec turniejowy