Jest takie miejsce, gdzie powietrze przejrzyste i tak rześkie, że aż zapiera dech w piersiach. Jest takie miejsce, gdzie woda czysta jak kryształ, bo stąd zaczyna swój bieg, a potoki zdają się pluskać radośnie, że zaczęły swą wędrówkę do morza. Jest takie miejsce, gdzie strzeliste świerki śmigają hen w górę ku słońcu na niebotyczne wysokości tworząc najpiękniejsze drzewostany świerkowe świata. Jest takie miejsce, gdzie ścieląca się u stóp kraina zaprasza w gościnę, a dalekie szczyty gór są jak na wyciągnięcie ręki. Jest to takie miejsce, gdzie o krok od drogi można spotkac inny, jakby bajkowy świat, świat – dawny, odległy, zapomniany, ale przecież wciąż żywy, pieczołowicie pielęgnowany i trwający siłą, wolą i staraniem ludzi tutaj żyjących.
Gdzie to jest? Chciało by się rzec, że za górami, za lasami, za siedmioma rzekami i nie byłoby w tym nic nieprawdziwego, bo to miejsce leży naprawdę za lasami, za górami, a także wśród gór i lasów. Wśród gór i lasów Beskidu Śląskiego. Tu pomiędzy Złotym Groniem, Ochodzitą i Wawrzaczowym Groniem rozłożyły się trzy wsie: Istebna, Koniaków i Jaworzynka tworząc Beskidzką Trójwieś.
Gmina Istebna zajmuje obszar 8425 hektarów, z czego 4590 stanowią lasy. Teren ten zamieszkuje około 11000 mieszkańców. Młodzież uczęszcza do sześciu szkół podstawowych, jednego nowo wybudowanego gimnazjum i jednej szkoły ponad podstawowej.
We wsi Jaworzynka zbiegają się granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji, które oznaczono 3 słupami granicznymi noszącymi nazwę "Trójstyku". Nie bez znaczenia jest fakt, że na terenie gminy znajdują się aż trzy przejscia graniczne: dwa dla ruchu pieszego w Hyrćawie i Kotelnicy oraz przejście dla ruchu turystycznego w Janowicach.
To położenie Trójwsi wytycza kierunek jej rozwoju, jakim jest turystyka. Rozwija sie dynamicznie baza hotelowo – noclegowa, licząca obecnie około 1300 miejsc w hotelach, pensjonatach, kwaterach prywatnych i gospodarstwach agroturystycznych oferujących tradycyjną regionalną beskidzką kuchnię.
Zimą przyjeżdża tu cała Polska. 10 wyciągów narciarskich i dobrze funkcjonujące i rozwijające się zaplecze przyciąga i amatorów nart i tych, którzy chcą pooddychać świeżym, górskim powietrzem. Dla amatorów biegania na nartach sąsiednia Kubalonka, na którą wjeżdżamy jadąc serpentynami od strony Wisły oferuje jedne z najładniejszych w Polsce tras biegowych o europejskim standardzie COS. Tu szlifowali swoją formę czołowi biegacze Polski - członkowie kadry narodowej, olimpijczycy.
Kubalonka jest ważnym węzłem ruchu turystycznego. Stąd prowadzą szlaki na Stożek, Stecówkę, Baranią Górę i do Wisły Głębce. Zima, śnieg i mróz zwłaszcza w górach kojarzy się nam zawsze ze Świętami Bożego Narodzenia. Można tu odpocząć i zrelaksować się.