Karczma z tradycyjnym jadłem i napitkiem, sklep w stylu "szwarc, mydło i powidło", mieszczańskie kamieniczki, zakład golibrody - tak ma wyglądać galicyjskie miasteczko, które powstanie w Nowym Sączu.
„Miasteczko Galicyjskie” będzie zespołem o charakterze turystyczno-usługowym, poszerzonym o nowe sektory muzealne przemysłu wiejskiego (młyn, tartak, folusz) i kolonistów józefińskich (niemieckich), obejmujący zbór ewangelicki i trzy budynki mieszkalne. „Miasteczko” będzie zatem nie tylko miejscem nowego stylu prezentacji zabytków architektury, ale również atrakcyjną ofertą dla zwiedzających dzięki wielorakim funkcjom użytkowym: turystycznej, oświatowej, gastronomicznej (kuchnia regionalna!), hotelowej, handlową.
Sądecki Park Etnograficzny zyska nowe wejście główne prowadzące do całego kompleksu muzealno-ekspozycyjnego. Otworzy ono skansen na stronę północną w dzielnicy Piątkowa oraz połączy go lepiej z układem komunikacyjnym miasta.
Sercem „Miasteczka: będzie plac rynkowy z wychodzącymi z niego uliczkami – wszystko w specyficznej zabudowie przyrynkowej i przyulicznej, w galicyjskim klimacie XIX wieku.
W pierzei zachodniej rynku stanie zrekonstruowany ratusz starosądecki, duży monumentalny budynek z końca XVIII wieku. Planowane jest wykorzystanie ratusza jako bazy konferencyjnej (duża sala i 20 miejsc noclegowych).
Cała inwestycja ma kosztować około 25 mln zl. Źródłem finansowania będą: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i budżet województwa małopolskiego.