Lokalizator

49° 56' 24" N   19° 41' 19" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Kraków znajduje się w odległości 30km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Pałac w Paszkówce

Pierwsza wzmianka o Paszkówce pojawiła się w 1381 r. Znamy też wcześniejsze dokumenty dotyczące tych okolic, w których nie pada jednak nazwa wsi. W jednym z nich z 1278 r. Bolesław Wstydliwy oddając księciu oświęcimskiemu Władysławowi "wszystkie nasze ziemie nad rzeką Skawą" zastrzegł jednak przy ziemi krakowskiej że zostaje posiadłością jego rycerzy Radwanitów: Michała Unazdona i Slazona. Chodziło o Trzebol i inne późniejsze wsie w tej okolicy, m.in. Paszkówkę, Pobiedr, Jaśkowice. Wiemy, że Paszkówka w 1388 r. należała do Klemensa z Paszkówki herbu Płomień.

Pałac w Paszkówce leży na skraju uroczego Płaskowyżu Draboża. Okolica przypomina trochę Beskidy - mniej tu wprawdzie lasów, ale za to sporo wzniesień, potoków i zagajników. Dobry teren do wycieczek rowerowych czy konnych. Wsie są spokojne i zadbane, wszędzie sporo jeszcze pamiątek z przeszłości: kapliczki, dworki, stare kościoły, domy i kuźnie. Dzięki temu łatwiej odczuć atmosferą pięknego, starego pałacu, w którym znajduje się obecnie luksusowy zespół hotelowy.

Okazały neogotycki paląc został zbudowany przez Rodzinę Wężyków w drugiej połowie XIX wieku -budowę zakończono w I860 r. Piękna budowla pozostała własnością Rodu do 1940 r. Czas okupacji był dla pałacu łaskawy, do końca wojny przetrwał bez zniszczeń. Później przejęła go władza ludowa, by w 1975 r. uruchomić w nim pensjonat Spółdzielczego Biura Turystycznego. Mimo stałego gospodarza pałac podupadał. Do dawnej świetności przywrócili go dopiero nowi właściciele: Anna i Jan Oleksy, którzy odtwarzając charakter zabytkowych miejsc i atmosferę z przeszłości urządzili w pałacu wspaniały hotel. Budowlę zdobi charakterystyczna, mauretańska wieżyczka, kilka ryzalitów i sterczyn. Pałac utrzymany jest w stylu neogotyckim z elementami tzw. gotyku angielskiego.

Pałac otoczony jest uroczym, dużym parkiem krajobrazowym posiadającym cechy ogrodu angielskiego, założonym na początku XIX w.

Panoramy

panoramy - Przed pałacem
panoramy - Restauracja
panoramy - Recepcja
panoramy - Sala Lustrzana
panoramy - Pokój - dawna komnata pałacowa