Pałac Schaffgotschów
Pierwsza budowla wzniesiona w tym miejscu została zbudowana w 1687 roku. W roku 1717 uległa zniszczeniu na skutek pożaru. Po pewnym czasie ten obiekt także uległ spaleniu. Dopiero w latach 1784 - 1788 zbudowano przepiękną, późnobarokową rezydencję rodziny Schaffgotschów. Projektantem tego monumentalnego pałacu był Jan Jerzy Rudolf. Front pałacu zdobią herby z piastowskimi orłami. Jest to obiekt trójkondygnacyjny z użytkowym poddaszem, podpiwniczony, nakryty dachem spadowym.Wnętrze pałacu do dnia dzisiejszego zachowało wiele oryginalnych elementów wyposażenia i dekoracji. Do 1945 roku pałac spełniał funkcje mieszkalne ale także znajdowały się w nim rodzinne zbiory Schaffgotschów. W stanie nienaruszonym pałac przetrwał II Wojnę Światową. W 1945 roku pierwszymi lokatorami pałacu zostali żołnierze Armii Krajowej. Wówczas zniszczeniu uległo wiele zabytkowych mebli, obrazów i cennych przedmiotów. Uciekający Niemcy ukryli w pałacu skrzynie z dziełami sztuki zrabowanymi w Polsce. Część z nich udało się uratować. W pałacu urządzono szpital polowy dla sowieckich żołnieży zarażonych chorobami wenerycznymi. Funkcjonował on do 1947 roku.
Pod koniec lat czterdziestych w pałacu urządzono "Dom wypoczynkowy dla Kancelarii Rady Państwa" pod nadzorem prof. Marcina Bukowskiego. Pałac funkcjonował jako dom wypoczynkowy w latach 1949 - 1952, jednakże Kancelaria Rady Państwa nigdy go nie przejęła a od 5 czerwca 1953 roku gospodarzem rezydencji rodziny Schaffgotschów był Związek Harcerstwa Polskiego. W latach pięćdziesiątych ostatecznie rozgrabiono pałac. W czasie działalności harcerzy prowadzono kursy i szkolenia ala także prace remontowe.
W 1975 roku w pałacu przy Placu Piastowskim otworzono Filię Politechniki Wrocławskiej. Wówczas zaadaptowano budynek do celów dydaktycznych. Nauka miała tu rozpocząć się dopiero w 1976 roku na dwóch pierwszych wydziałach - mechanicznym i elektrycznym.
Obecnie rezydencja rodziny Schaffgotschów zdobi swym urokiem Plac Piastowski w Cieplicach. Przeprowadzony remont budynku, nawierzchni placu oraz oświetlenia terenu wydobył z pałacu jego dawne piękno.
Panoramy