Lokalizator

50° 15' 18" N   19° 1' 40" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Katowice znajduje się w odległości 0km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Muzeum Historii Katowic

Muzeum Historii Katowic jest instytucją muzealną zajmującą się sztuką, historią i rozwojem Katowic, w ramach których gromadzone są zbiory historyczne: pocztówki, fotografie, dokumenty oraz sztuka mniej i bardziej znanych artystów, których twórczość przeplata sie z historią Katowic. Placówka oprócz zadań wystawienniczych realizuje również program naukowo-badawczy. W ramach muzeum działa również kawiarnia oraz wydawnictwo, publikujące albumy i książki poświęcone najciekawszym wystawom i wydarzeniom a także rocznik Kronika Katowic. W zbiorach muzeum znajduje się w sumie blisko 100 000 eksponatów, w tym cykl 27 pasteli Stanisława Ignacego Witkiewicza, będących portretami Eugenii Wyszomirskiej-Kuźnickiej, mieszkającej po wojnie w Katowicach.

Siedziba główna muzeum znajduje się w Katowicach w czterokondygnacyjnej kamienicy secesyjnej z 1908 roku przy ul. Szafranka 9 wybudowanej przez przedsiębiorcę Wilhelma Biegera. Był to budynek przeznaczony dla zamożnych mieszczan, gdzie na jednym piętrze były 2 komfortowe apartamenty o powierzchni 150 m² i 300 m², wyposażone już w tamtych czasach w centralne ogrzewanie. Wystawy organizowane są na 3 piętrach, przy czym na pierwszym i ostatnim wystawy stałe. Na parterze mieści się kawiarnia, księgarnia z wydawnictwami własnymi oraz sala rozrywkowo-konferencyjna. Przez krótki czas po 1981 roku siedzibę w tym budynku miało także Śląskie Towarzystwo Filmowe.

Początki Muzeum Historii Katowic są związane z Sekcją Muzealną przy Katowickim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym. Idea gromadzenia pamiątek narodziła się na początku lat 70. XX wieku, wiele lat prze reaktywacją Muzeum Śląskiego i miała charakter społeczny. Większość eksponatów pochodziła od mieszkańców miasta, a w gromadzenie ich byli zaangażowani harcerze. 21 sierpnia 1976 roku otwarte zostało Społeczne Muzeum Historii Katowic. Mieściło się w jednym z apartamentów na I piętrze w kamienicy przy ul. Szafranka 9. W 1979 na podstawie testamentu Elżbiety Wyszomirskiej przekazane dla muzeum zostały jej portrety malowane przez Witkacego. Wydarzenie to było podstawą decyzji urzędniczej, na podstawie której, w styczniu 1981 roku powstało muzeum jako oddział Muzeum Górnośląskiego. W 1983 wydzielono administracyjnie tę placówkę jako Muzeum Historii Katowic.

Na wystawie historycznej można zapoznać się z dziejami Katowic od 1299 roku; Wśród zbiorów oprócz licznych historycznych pocztówek Katowic, których muzeum posiada w sumie około 1 300, można zobaczyć wiele spośród historycznych fotografii, których cały zbiór szacowany jest na 80 000 pozycji. Wystawę uzupełniają przedmioty codziennego użytku, stroje tradycyjne, stare plany miasta i dzielnic, rekonstrukcje a także dokumenty związane z historią miasta, w tym Akt sprzedaży Katowic czy też Reces uwłaszczeniowy chłopów katowickich, podpisany w 1827 roku. W zbiorach muzeum znajdują się także unikalne pamiątki po Wojciechu Korfantym

Zrekonstruowane dwa wnętrza mieszczańskie z lat 1865-1939, z których jedno prezentujące życie klasy średniej, a drugie bogatego mieszczaństwa. Wystawy obejmują wyposażenie kuchni, jadalni, salon, sypialni, pokoi dziecięcych a także przedsionki. Na wystawę składa się kompletne umeblowanie, przedmioty użytku codziennego, elementy dekoracyjne – w tym obrazy i porcelana;

U sąsiadów na pokojach i w kuchni- prezentuje mieszkanie średniozamożnego mieszczaństwa, obejmujące między innymi pokój dziecięcy, sypialnię, kuchnię.

W kamienicy mieszczańskiej – Codzienność i odświętność – mieszkanie zamożnego mieszczaństwa z wyraźnym podziałem na część oficjalną – salon, buduar, gabinet pana domu, jadalnia – oraz codzienną – sypialnia, bawialnia. Na wystawie prezentowane są zdobione zestawy mebli: w salonie – meble neorenesansowe z żardinierą architektoniczną, w jadalni – komplet mebli neomanierystycznych, w buduarze – meble w stylu neoempire.

Niezwykle bogatą i wykwintną częścią wystawy jest porcelana, zwłaszcza umieszczone w serwantkach komplety do kawy i herbaty śląskich firm Giesche, Huta Franciszka i Steatyt.

Panoramy

panoramy - Wystawa: W kamienicy mieszczańskiej - Codzienność i odświętność
panoramy - Wystawa: W kamienicy mieszczańskiej - Codzienność i odświętność
panoramy - Wystawa: W kamienicy mieszczańskiej - Codzienność i odświętność
panoramy - Wystawa: W kamienicy mieszczańskiej - U sąsiadów na pokojach i w kuchni
panoramy - Wystawa: W kamienicy mieszczańskiej - U sąsiadów na pokojach i w kuchni