Lokalizator

54° 12' 46" N   21° 44' 50" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Kętrzyn znajduje się w odległości 43km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Powiat Węgorzewski

Od 1945 roku Węgorzewo określano nazwą Brama do Mazur - bo właśnie tutaj przebiegają szlaki turystyki wodnej o randze międzynarodowej, jak np. szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Żeglarze, dla swoich potrzeb, wyszczególniają szlak główny - ciągnący się od Węgorzewa, po Ruciane-Nidę i Jezioro Nidzkie, z odgałęzieniem wschodnim na Śniardwy i Roś oraz północno-zachodnim na Jezioro Ryńskie.

Powiat węgorzewski jest częścią Mazur przez ekologów nazywaną Zielonymi Płucami Polski. Tu znajduje się drugie co do wielkości w Polsce jezioro Mamry o powierzchni 10450 ha. W skład kompleksu jeziora Mamry, rozciągającego się od Giżycka do Węgorzewa, wchodzą jeziora: Kisajno, Dargin, Łabap, Dobskie, Kirsajty, Mamry Północne i Święcajty oraz ponad 30 wysp.

Do największych atrakcji turystycznych powiatu należą liczne szlaki żeglarskie i rezerwaty przyrody. Tropiciele historycznych śladów moga także odwiedzić zabytki i ciekawe budowle, w tym kościół parafialny św. Piotra i Pawła, Muzeum Kultury Ludowej, Pałac w Sztynorcie, Kanał Mazurski i bunkry w Mamerkach, będące siedzibą hitlerowskiej Kwatery Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH).

Panoramy

panoramy - Park Etnograficzny nad Węgorapą
panoramy - Kościół św. Piotra i Pawła w Węgorzewie
panoramy - Port jachtowy w Sztynorcie
panoramy - Cmentarz na Wzgórzu Saksońskim
panoramy - Widok na jezioro Święcajty
panoramy - Urząd Miasta Węgorzewo
panoramy - Przesmyk Dargin - Kirsajty
panoramy - Wyskok - Rezerwat Siedmiu Wysp
panoramy - Wyskok - Rezerwat Siedmiu Wysp
panoramy - Schron generała Wagnera