Lokalizator

50° 31' 54" N   18° 43' 9" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Zabrze znajduje się w odległości 22km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Pałac książąt von Hohenlohe-Ingelfinge w Tworogu

wirtualne wycieczki - Pałac książąt von Hohenlohe-Ingelfinge w Tworogu Pałac w Tworogu został wybudowany w II połowie XVIII w. Na początku XIX w. był własnością Christiny Szarlotty von Osten-Sacken. Należały do niej także dobra wokół Gorzowa Śląskiego. W 1801 r. jej syn Fryderyk ożenił się z Marianną von Hoym. Była rozwódką. Dwa lata wcześniej rozeszła się z księciem Fryderykiem Ludwikiem zu Hohenlohe-Öhringen.

W tym samym okresie rezydencja w Tworogu została przebudowana wg projektu architekta Fryderyka Wilhelma Wegnera. Możliwe, iż czyniono to z myślą o nowej małżonce Fryderyka von Osten-Sacken. Spadkobiercą Christiny Szarlotty i nowym właścicielem pałacu został w 1826r. pasierb Fryderyka książę Adolf zu Hohenlohe-Ingelfingen.

Ostatnim właścicielem pałacu w 1895 roku został Karol Gotfryd, którego majątek na początku XX w. oszacowano na 40 mln. Marek.

Pod koniec walk III powstania śląskiego w pałacu przez pewien czas stacjonował sztab Grupy "Północ" Wojsk Powstańczych. Granica po I wojnie światowej podzieliła dobra księcia. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Tworóg pozostał po stronie niemieckiej.

Pałac przebudowany został po raz ostatni w 1923 r.

Panoramy

panoramy - Sala ślubów
panoramy - Sala obrad
panoramy - Gabinet Wójta
panoramy - Elewacja północna z wejściem głównym
panoramy - Późnobarokowa kapliczka z 1796  r.