Lokalizator

50° 23' 36" N   18° 41' 1" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Gliwice znajduje się w odległości 10km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Bardzo prawdopodobne jest, iż powstaniu kościoła i plebanii bezpośredni udział mieli joannici. Kościół ten od samego początku poświęcony był św. Katarzynie Aleksandryjskiej, ponieważ każdorazowe pojawienie się wezwania wynikało z aktualnego rozkwitu danego kultu. Wiadomo, że wyprawy krzyżowe wzbogaciły Europę o nowe kulty świętych Dziewic i Męczenników: Katarzyny, Małgorzaty, Doroty, dlatego też pojawienie się w tym okresie kościoła w Karchowicach pod wezwaniem św. Katarzyny jest zrozumiałe.

Po wojnie trzydziestoletniej (1618 - 1648) na tym samym miejscu wybudowano kościół murowany, masywny, z kamieni polnych, w stylu barokowym, kryty gontami, które przetrwały aż do XIX wieku.

Około roku 1500 w pobliżu ołtarza umieszczono trzy figury, św Anny, św Barbary i św Marii, które wykonał Witt Stwosz. Niestety zostały one skradzione w nocy z 11 na 12 września 1992 r. i dotychczas ich nie odnaleziono.

Panoramy

panoramy - Widok z zewnątrz