Lokalizator

50° 24' 12" N   18° 54' 25" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Zabrze znajduje się w odległości 15km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Kościół św. Wojciecha w Radzionkowie

Jako pierwszy kościół na miejscu dzisiejszego wybudowany był kościół drewniany, na przełomie XIII i XIV wieku. Około 1470 roku powstał na miejscu starego nowy murowany kościół. Świątynia ta służyła wiernym do połowy XIX wieku, kiedy to nastąpił nagły wzrost liczby ludności i stary kościół przestał wystarczać potrzebom parafii.

W 1860 roku ks. Mastalski podjął starania o budowę nowego kościoła. Spory, co do jego kształtu ciągnęły się 10 lat. Na przeszkodzie stawał przede wszystkim hrabia Hugo Henckel von Donnersmarck, który ze względu na koszty, jakie musiałby ponieść nie chciał się zgodzić na budowę nowej świątyni. Proponował powiększenie starego kościoła. W końcu jednak zgodził się na budowę nowego. Budowa odbyła się w latach 1872-1875. Kościół miał wieżę o wysokości 61,5 m, jego długość wynosiła 56 m, szerokość 20,5 m. Sklepienie było pokryte złotymi gwiazdami na niebieskim tle, posiadał trzy gotyckie ołtarze: główny – św. Wojciecha, boczne: św. Józefa i Najświętszego Serca Pana Jezusa. Posadzka była wykonana z marmuru. W 2006 rozpoczął się generalny remont wieży.

Panoramy

panoramy - Ołtarz boczny
panoramy - Prezbiterium
panoramy - Pieta