Lokalizator

50° 26' 26" N   18° 39' 20" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Gliwice znajduje się w odległości 15km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Klasycystyczny pałac Baildonów w Łubiu

wirtualne wycieczki - Klasycystyczny pałac Baildonów w Łubiu Pałac wzniesiony został w stylu klasycystycznym na planie prostokąta. Budynek jest piętrowy i podpiwniczony, zwrócony frontem na północny zachód. Kryty jest mansardowym dachem z licznymi lukarnami. Od strony podjazdu znajduje się portyk kolumnowy z kartuszem herbowym. Elewację ożywia wyrazisty gzyms międzypiętrowy. W tylnej elewacji wieża kryta hełmem stożkowym. Pałac był, wiele razy remontowany m. in. w 1911 roku.

Jednym z jego właścicieli był Erwin Aleksander Bergwelt. Po wojnie pałac jak i cały majątek, jako dobra poniemieckie został znacjonalizowany. Po nacjonalizacji uległ zniszczeniom - odrestaurowano go dopiero na początku lat 90-tych. Na dzień dzisiejszy mieści się w nim Dom Opieki Społecznej.

Widok pałacu po odrestaurowaniu zaskoczył potomków poprzednich właścicieli, którzy w 2001 roku po raz pierwszy od 1945 r. pojawili się Łubiu. Był to hrabia Aleksander Bergwelt Baildon (obecnie głowa rodu). Baildonowie przywieźli z sobą zdjęcia przedstawiające dawne wnętrze pałacu. Fotografie te zostaną na terenie pałacu, jako cenna ozdoba, gdyż do naszych czasów nie dotrwało nic z wyposażenia pałacu.

Panoramy

panoramy - Widok od strony południowej
panoramy - Widok od strony wschodniej
panoramy - Widok od północy
panoramy - Portyk kolumnowy z kartuszem herbowym
panoramy - Sala wypoczynkowa
panoramy - Sala telewizyjna
panoramy - Sala kominkowa
panoramy - Hol