Lokalizator

50° 20' 25" N   18° 42' 47" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Gliwice znajduje się w odległości 7km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Pałac von Groeling w Szałszy

wirtualne wycieczki - Pałac von Groeling w Szałszy Szałsza - miejscowość niedaleko Gliwic. Przejeżdżając wielokrotnie z Gliwic w kierunku Tarnowskich Gór mało kto zdaje sobie sprawę, że tuż za ścianą drzew na zachód od drogi znajduje się niewielki, ale warty zobaczenia pałac. Powstał pod koniec XVIII wieku. Ostatnie ponad sto lat przed II wojną światową mieszkała tam rodzina von Groeling.

Pierwsze wzmianki o Szałszy pochodzą z połowy XV wieku. Pałac został wybudowany w 1781 roku w stylu późnego baroku przez ówczesną właścicielkę Annę von Winter jako „Haus Heimstätt”. Była to jednopiętrowa budowla z dziewięcioosiową fasadą, pośrodku której wyróżniał się wysunięty trzyosiowy, dwukondygnacyjny ryzalit, z mansardowym dachem.

W ciągu następnego półwiecza pałac trzykrotnie zmieniał właścicieli, by ostatecznie od 1832 roku stać się domem dla rodziny von Groeling.

W 1877 roku pałac w Szałszy został gruntownie przebudowany w stylu późnego gotyku angielskiego, tzw. styl Tudorów. Budowla uzyskała formę sześcianu, a całość została podwyższona do wysokości dwóch pięter. Pałac nie otynkowany, ma charakterystyczny dla wypalonej cegły czerwony kolor.

Sto lat temu jednym z ostatnich panów pałacu w Szałszy był syn Alberta i Antoni, rotmistrz Wiktor. Jego majątek nie był może porównywalny z innymi górnośląskimi fortunami, ale też niemały - ponad 650 ha.

Groelingowie pozostali w pałacu do 1945 roku. Później odeszli, a ich pałac ukryty w niewielkim parku pozostał.

źródło: Montes Tarnovicensis

Panoramy

panoramy - Elewacja południowa
panoramy - Elewacja północna