Lokalizator

50° 17' 28" N   18° 39' 55" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Gliwice znajduje się w odległości 0km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Kościół katedralny pw. św. Piotra i Pawła

wirtualne wycieczki - Kościół katedralny pw. św. Piotra i Pawła Oglądając Gliwice nocą nie sposób przeoczyć interesująco podświetlonej budowli - kościoła katedralnego pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Jana Pawła II. Zaakcentowany światłem strzelisty dach wieży - z umieszczonymi w jej narożach czterema wieżyczkami - jest widoczny z wielu punktów miasta. Nocne reflektory oświetlają dodatkowo piękne fragmenty elewacji obiektu, m.in. sześcioboczną sygnaturkę na skrzyżowaniu naw oraz miejsce pod wysmukłym ostrołucznym oknem, gdzie znajduje się zegar. Malowniczo usytuowana na otwartym terenie neogotycka katedra, stojąca wśród rozłożystych drzew, urzeka swoim pięknem nie tylko w nocy.

Obiekt został wzniesiony w latach 1896-1900 według projektu Brunona Heera - architekta z Wiednia. Decyzja o budowie zapadła jednak wcześniej - w roku 1890. Władze miejskie podarowały wówczas działkę budowlaną pod nową świątynię, ponieważ kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych nie mógł już pomieścić wiernych. Skomplikowana bryła świątyni powstała na rzucie krzyża łacińskiego. Trójnawowa budowla, przecięta jednonawowym transeptem i zakończona prezbiterium z ambitem, została wykonana z cegły. Warto dodać, że elementy konstrukcji metalowych były wykonywane w gliwickiej Hucie Królewskiej (obecnie GZUT). Wchodząc do kościoła przez schodkowy portal możemy z łatwością dostrzec - widniejący nad portalem wejściowym - pierwszy wizerunek patronów świątyni (mozaika). Są oni również przedstawieni na obrazie w ołtarzu głównym, a także na witrażu w prezbiterium. W ostatniej dekadzie ubiegłego wieku Papież Jan Paweł II erygował diecezję gliwicką. Stało się to 25 marca 1992 roku. Parafialny dotąd kościół przeistoczył się dzięki temu w Katedrę.

Ewa Pokorska
miejski konserwator zabytków

http://www.um.gliwice.pl/index.php?id=12530/1

Panoramy

panoramy - Gliwicka katedra - widok z zewnątz
panoramy - Katedra nocą
panoramy - Skrzydło transeptu
panoramy - Ołtarz główny
panoramy - Nawa główna
panoramy - Chrzcielnica