Lokalizator

50° 13' 26" N   18° 46' 21" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Zabrze znajduje się w odległości 10km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Zamek Gierałtowskich w Chudowie

wirtualne wycieczki - Zamek Gierałtowskich w Chudowie Zamek w Chudowie zbudowany został przez Jana Gierałtlowskiego, który w roku 1532 zakupił wieś Chudów. Pierwotnie zamek posiadał pięciokondygnacyjną więżę oraz dwa budynki mieszkalne. Na środku niewielkiego dziedzińca, który okalały drewniane krużganki, znajdowała się kamienna studnia. Założenie renesansowe poprzedzał drewniany gródek, którego ślady odkryto podczas prowadzonych na dziedzińcu badań archeologicznych. Te najstarsze ślady budownictwa łączy się obecnie z rodem Chudowskich. W ciągu swojej historii, zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, co nierzadko wiązało się także ze zmianą jego wyglądu.

Do ważnej przebudowy doszło po 1717 roku, kiedy dobra chudowskie przejął Jan Mikołaj Fogler, przekształcając zamek w jedną z ważniejszych rezydencji na Śląsku. W 1837 roku właścielem zamku został Aleksander von Bally, który dokonał licznych przebudów nie uwzględniając jednak pierwotnego stylu budowli.
11 stycznia 1875 roku na zamku wybuchł pożar, po którym obiekt nigdy już nie odzyskał dawnej świetności. Za poleceniem ówczesnych właścicieli, rodziny von Schaffgotsch, został częściowo rozebrany i przekształcony w modną wówczas tzw. "romantyczną ruinę".
W takiej postaci przetrwał do końca XX wieku, kiedy prace remontowe podjęte zostały przez obecnego właściciela, Fundacje "Zamek Chudów".

źródło:
http://www.gornoslaskie-dziedzictwo.com/index.php?action=zamki&id=11

Panoramy

panoramy - Zamek Chudów - widok z zewnątrz
panoramy - Zamek Chudów - widok z zewnątrz
panoramy - Zamek Chudów - II piętro
panoramy - Zamek Chudów - III piętro
panoramy - Zamek Chudów - IV piętro
panoramy - Impreza "W krainie Starej Baśni"
panoramy - Impreza "W krainie Starej Baśni"
panoramy - Impreza "W krainie Starej Baśni"