Lokalizator

50° 3' 14" N   19° 56' 7" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Kraków znajduje się w odległości 0km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Wzgórze Wawelskie

Z miejsca u zbiegu ulic św. Gertrudy, Stradom i Bernardyńskiej widać wawelskie wzgórze z zamkiem królewskim. Znajdująca się tam gotycka katedra (aczkolwiek w podziemiach zachowały się relikty dwóch wcześniejszych budowli) jest nekropolią polskich królów. Tutaj pochowano też niektórych bohaterów narodowych, m.in. T. Kościuszkę i marszałka J. Piłsudskiego. Miejsce to łączy się też z postacią papieża Jana Pawła II, który był gospodarzem katedry w latach 1967-78. Warto też wejść na wieżę, gdzie zawieszono szereg dzwonów z największym - ważącym 8 ton - Dzwonem Zygmunta z 1521 roku, noszącym imię fundatora - króla Zygmunta I Starego. Jego dostojnego brzmienia można wysłuchać tylko przy okazji wielkich uroczystości religijnych, jak np. Wielkanoc. Perełką katedry jest renesansowa kaplica pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwana Zygmuntowską, wzniesiona w latach 1519-33 według projektu Bartolomeo Berecciego.

Zamek królewski jest utrzymany w stylu renesansowym, o czym świadczy arkadowy dziedziniec oraz wnętrza i ich wyposażenie. Szczególnie oryginalna jest sala Poselska zwana także "Pod Głowami", gdyż w kasetonowym stropie znajdowały się 194 rzeźbione drewniane głowy, z których obecnie pozostało tylko 30. Unikatową kolekcję 137 arrasów, zdobiących komnaty wykonano we Flandrii na zamówienie króla Zygmunta II Augusta. Kolekcja jest najcenniejszym zespołem eksponatów Zamku Królewskiego.

Odrębny dział muzealny prezentuje zbiory sztuki wschodniej, głównie pochodzące z czasów wojen polsko-tureckich XVI-XVII w.

Dodatkową atrakcją Wawelu jest jaskinia wypłukana wodami Wisły pod wapiennym wzgórzem zwana Smoczą Jamą, gdyż zgodnie z legendą zamieszkiwał w niej Smok Wawelski.

Panoramy

panoramy - Widok Wawelu od strony południowej
panoramy - Wzgórze Wawelskie