Lokalizator

51° 15' 47" N   15° 33' 52" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Karpacz znajduje się w odległości 57km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Gliniada

wirtualne wycieczki - Gliniada W Bolesławcu, miasteczku znanym ze swej pięknej ceramiki (kamionka z charakterystycznym tradycyjnym wzornictwem nanoszonym metodą stempelkową) co roku w trzeci weekend sierpnia - w dniu Święta Ceramiki odbywa się żywiołowa i spontaniczna Parada Glinoluda czyli Gliniada. Hasło tej imprezy jest proste - Uśmiechnij się!

Kilka setek mieszkańców miasta oraz turystów (w 2008 - m.in. z USA, Izraela, Belgii, Chorwacji) - maluje się płynną masą ceramiczną która jest surowcem do produkcji najzwyklejszych choć przepięknie zdobionych naczyń kuchennych po to tylko - aby w barwnym korowodzie przemaszerować ulicami miasta, bawić się i radować.

Glinolud z Bolesławca jest symboliczną postacią wykreowaną przez jednego z mieszkańców Bolesławca - artystę mima Bogdana Nowaka, wieloletniego asystenta samego Mistrza - Marcela Marceaux.

W 2008 pierwsza na świecie para Glinoludów wzięła w USC w Bolesławcu regularny ślub w bajecznej oprawie – wjeżdżając do Rynku lektyką niesioną przez dwudziestu mocarnych Glinoludów, w blasku fleszy kilkudziesięciu fotoreporterów, filmowana przez kamery kilku stacji telewizyjnych.

Glinolud zdobył właśnie tytuł najlepszego promotora turystyki regionalnej na Dolnym Śląsku (Targi Turystyczne Wrocław 2009 - www.MTTwroclaw.pl) natychmiast zbierając kilka zaproszeń na takie imprezy jak choćby Malborski Turniej - Oblężenie Zamku.

W 2008 Glinoludy zrobiły furorę na berlińskim Karnawale Kultur 2008 (www.karneval-berlin.de / galeria) i na ok. 120 teatrów i grup ulicznych zdobyły 7 miejsce, otrzymując też zaproszenie mera Londynu na podobną imprezę. Na Przystanku Woodstock 2008 kilkaset kilkuset fanów Jurka Owsiaka stało w kilometrowej kolejce aby wymalować się gliną.

Wokół Glinoluda formują się kolejne interdyscyplinarne grupy twórcze: grający wieś-rock osławiony The Glinolud Band z Bielan Wrocławskich a z nim soliści - Alek Mrożek i Eugen Loska czy też Pan Teatrzyk z osobiście wykreowanym nowym ośrodkiem kultury - Concordią...
Projekt jest firmowany przez Stowarzyszenie Via Sudetica.com przy wsparciu członków Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego, dwóch poważnych wrocławskich agencji reklamowych, agencji impresaryjnej i dużego grona różnych pozytywnie nakręconych firm z Bolesławca i okolic.

Panoramy

panoramy - Fabryka Glinoludów
panoramy - Parada Glinoludów
panoramy - Parada Glinoludów
panoramy - Parada Glinoludów
panoramy - Przed ślubem Glinoludów
panoramy - Goście weselni
panoramy - Ślub Glinoludów