Stare Miasto w Gdańsku
Ponad 1000-letni Gdańsk uchodzi za najbogatsze w zabytki miasto "Bałtyckiej Europy". Większość obiektów zabytkowych skupionych jest przy najbardziej reprezentacyjnym trakcie Głównego Miasta, czyli Drodze Królewskiej, ale także przy uliczkach do niej równoległych oraz przy Długim Pobrzeżu. Zwiedzanie historycznego centrum Gdańska najlepiej rozpocząć od Bramy Wyżynnej, by następnie przejść szlakiem Drogi Królewskiej. Tuż za Bramą znajduje się zespół Wieży Więziennej i Katowni, w którym obecnie zlokalizowane jest Muzeum Bursztynu. Docelowo nowoczesna siedziba Muzeum Bursztynu powstanie na północnym cyplu Wyspy Spichrzów.
Za zespołem Wieży Więziennej i Katowni, tzw. Barbakanem Gdańskim, znajduje się Złota Brama oraz Dwór Bractwa św. Jerzego. Na przestrzeni ograniczonej z jednej strony Teatrem Wybrzeże, a z drugiej Barbakanem, mieści się Targ Węglowy, który w okresie wakacyjnym jest miejscem organizacji różnych imprez, np. Jarmark Dominikański.
Tuż za Złotą Bramą rozciąga się wspaniały widok na Drogę Królewską. Trakt zdobią urokliwe, odrestaurowane kamieniczki, których pierwowzory wywodzą się w większości z XVI i XVII wieku. Jednak znajdziemy tu również nawiązania do gotyku. Niegdyś kamieniczki należały do najzacniejszych patrycjuszy, kupców i wysokich urzędników Gdańska, a obszerne kwatery wynajmowano królom polskim. Jedną z najpiękniejszych kamieniczek przy ul. Długiej jest bez wątpienia Dom Uphagena, gdzie mieści się jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Nad zabudową ulicy góruje gotycki Ratusz Głównego Miasta. Warto zwiedzić jego misternie zrekonstruowane wnętrza.
Dokładnie naprzeciw Ratusza znajduje się Informacja Turystyczna, Oddział PTTK Gdańsk, sklep z pocztówkami oraz albumami Gdańska. Tu możesz także wynająć przewodnika po mieście. Idąc dalej znajdziesz się na "rynku" Głównego Miasta, czyli Długim Targu, który wraz z ul. Długą w XIII wieku pełnił rolę traktu kupieckiego. To właśnie tu znajduje się symbol Gdańska, czyli Fontanna Neptuna. Tuż za fontanną góruje Dwór Artusa, a nieopodal Złota Kamienica oraz Nowy Dom Ławy, gdzie ze szczytowego okna codziennie o godz. 13.03 wygląda do przechodniów panienka z okienka, czyli ucharakteryzowana na XVII-wieczną panienkę młoda gdańszczanka.
Panoramy