Lokalizator

49° 23' 26" N   20° 32' 8" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Rysy znajduje się w odległości 54km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Durbaszka 934 m.n.p.m.

wirtualne wycieczki - Durbaszka 934 m.n.p.m. Durbaszka – mało wybitny szczyt górski w Małych Pieninach o wysokości 934 m n.p.m. Znajduje się w głównym grzbiecie Małych Pienin i przebiega przez niego granica słowacko-polska.

Durbaszka od południowej, słowackiej strony jest całkowicie zalesiona. W lesie tym znajdują się wapienne skały zwane Kościelnymi Skałami. Z prześwitów między drzewami miejscami ładne widoki na Tatry. Na grzbiecie, oraz północnej, polskiej stronie wielkie połoniny opadające do doliny Grajcarka. Przed II wojną światową były to tereny uprawowe Łemków ze wsi Jaworki. Wypasano tu na łąkach bydło, część stoków była zaorana. Po wojnie i wysiedleniu Łemków, założono socjalistyczną spółdzielnię produkcyjną. Wybudowano dużą bacówkę nr 1 na wysokości 835 m n.p.m. Okazała się jednak niepraktyczna, a gdy spółdzielnie upadły i bacówka niszczała, postanowiono ją adaptować na bazę harcerską. Obecnie jest to gruntownie zmodernizowane schronisko pod Durbaszką i punkt ratowniczy GOPR.

Z górnej części grzbietu Durbaszki ładne widoki na Pasmo Radziejowej i Pieniny Właściwe. Doskonałe tereny narciarskie. W zimie czynny wyciąg narciarski. Obecnie wypasane są tutaj stada owiec przez baców z Podhala. Można zejść nieznakowaną ścieżką i drogą obok schroniska do drogi Jaworki – Szczawnica, tuż przy parkingu przed Wąwozem Homole. Przy drodze kilka grup ładnych skałek wapiennych, m.in. Czerszlowe Skałki, Czerszla oraz będąca orograficznie lewą ścianą Wąwozu Homole Prokwitowska Homola.

Panoramy

panoramy - na szlaku
panoramy - Schronisko pod Durbaszką
panoramy - Schronisko pod Durbaszką