Lokalizator

49° 56' 15" N   20° 14' 13" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Kraków znajduje się w odległości 35km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Kościół Wniebowzięcia NMP - Papieska parafia

wirtualne wycieczki - Kościół Wniebowzięcia NMP - Papieska parafia Kto na szerokim świecie słyszałby dziś o Niegowici, gdyby nie to, że 60 lat temu do tej małej wioski koło Gdowa przyjechał ks. Karol Wojtyła? W setkach miejscowości ten największy z Polaków był gościem - tylko w Wadowicach, Krakowie, Niegowici i Rzymie - domownikiem.

„Dojechałem autobusem z Krakowa do Gdowa, a stamtąd jakiś gospodarz podwiózł mnie szosą w stronę wsi Marszowice i potem doradził mi iść ścieżką wśród pól, gdyż tak miało być bliżej. W oddali było już widać kościół w Niegowici. A był to okres żniw. Szedłem wśród łanów częściowo już skoszonych, a częściowo czekających jeszcze na żniwo. Pamiętam, że w pewnym momencie, gdy przekraczałem granicę parafii w Niegowici, uklęknąłem i ucałowałem ziemię. (…) I tak rozpoczęła się moja praca duszpasterska na pierwszej parafii. Trwała ona tylko rok, a była wypełniona zwyczajnymi obowiązkami wikariusza i katechety. (…)

Do dziś przybywających do Niegowici wita przydrożna kapliczka, a wikarówka, w której mieszkał Wikary Świata, służy Jego następcom. Z dala widać też kościół; to jednak nie ten sam, w którym modlił się, odprawiał msze i spowiadał przyszły papież. Modrzewiowy kościółek z tamtych czasów jest dziś w Mętkowie koło Chrzanowa, a budowę okazałej świątyni, którą wikary Wojtyła zainicjował, zakończono dopiero w 1958 r. Już jako arcybiskup krakowski, konsekrował ją w r. 1966. Ze starego kościółka przeniesiono jednak piękny obraz Matki Bożej Wniebowziętej z r. 1610, który znajduje się w ołtarzu głównym.

W 1999 r. przed niegowickim kościołem stanął wykonany przez Włocha Romano Pelloniego pomnik ks. Karola Wojtyły, jedyny na świecie przedstawiający go jako młodego księdza. Posąg był pierwszym polsko-włoskim dziełem, które powstało dzięki pochodzącemu z papieskiej parafii, a pracującemu w Rzymie ks. kan. Jarosławowi Cieleckiemu. Powołał on do życia międzynarodowy komitet „Curato del Mondo” („Wikariusze Świata”) i doprowadził do tego, że pomnik Wikarego Świata znalazł się właśnie w Niegowici. Dziś jest jej rozpoznawalnym symbolem. Dzięki polsko-włoskiej współpracy powstała też pierwsza w naszym kraju replika grobu Jana Pawła II. Od kilku lat płonie tu światło odpalone od znicza na papieskim grobie w Grotach Watykańskich. Natomiast nad prezbiterium podziwiać można malowidło przedstawiające ks. Karola Wojtyłę modlącego się do Matki Bożej Wniebowziętej. Autorem fresku jest włoski artysta, Renato Tarlarini, który odnawiał też zabytkowy obraz Niegowickiej Madonny.

źródło: Powiat Wielicki inspiruje z natury (wyd. Starostwo Powiatowe w Wieliczce)

Panoramy

panoramy - Prezbiterium
panoramy - Nawa
panoramy - Replika grobu Jana Pawła II
panoramy - Nawa
panoramy - Widok z zewnątrz
panoramy - Widok z zewnątrz