Lokalizator

50° 40' 50" N   21° 45' 10" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Lublin znajduje się w odległości 107km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Kościół p.w. Św. Michała w Sandomierzu

wirtualne wycieczki - Kościół p.w. Św. Michała w Sandomierzu Kościół seminaryjny św. Michała Archanioła (dawniej PP. Benedyktynek) został zbudowany w latach 1686 - 1692 według projektu architekta zamojskiego Jana Michała Linka, staraniem ksieni Justyny Skarszewskiej. Konsekrowany w roku 1692 przez biskupa krakowskiego Jana Małachowskiego. W roku 1903 budynki klasztorne łącznie z Kościołem przejęło Wyższe Seminarium Duchowne.

Kościł Św. Michała to kościół barokowy, orientowany, składa się z prostokątnej nawy i węższego również prostokątnego prezbiterium; sklepienie kolebkowo - krzyżowe; tęcza o łuku półkolistym; ściany rozczłonkowane pojedynczymi i parzystymi pilastrami jońskimi.

Ołtarz główny z bogatą nastawą barokową z końca XVII wieku spłonął w 1966 roku. Dotychczas udało się odrestaurować jedynie oryginalne tabernakulum z pierwszej połowy XVII wieku.

Nastawy ołtarzy bocznych: Matki Bożej i św. Benedykta są dziełem snycerza krakowskiego Franciszka Czernego z 1694 roku. W prezbiterium znajduje się barokowa stalla ( koniec XVII wieku) z bogatą dekoracją akantową i malowanymi w płycinach scenami z życia św. pustelników: Andrzeja Żurawka, Marcina, Jakuba, Arseniusza i Marii Egipcjanki.

Opis cytowany ze strony http://www.wsd.sandomierz.opoka.org.pl/h_kl.htm

Panoramy

panoramy - Dziedziniec
panoramy - Pod chórem
panoramy - Przy ambonie
panoramy - Prezbiterium