Lokalizator

53° 0' 33" N   18° 36' 14" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Toruń znajduje się w odległości 0km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Dom Mikołaja Kopernika

wirtualne wycieczki - Dom Mikołaja Kopernika Dom Mikołaja Kopernika zajmuje dwie gotyckie kamieniczki przy ul. Kopernika 15/17. W przeszłości należały one do krakowskiego kupca Mikołaja Kopernika, który przybył do Torunia około 1456 r. i tu ożenił się, z pochodzącą z patrycjuszowskiej rodziny Barbarą Watzenrode, wchodząc w ten sposób do elity Torunia. Domy te są uważane za przypuszczalne miejsce narodzin Astronoma, bowiem do Mikołaja Kopernika (seniora), który był ławnikiem sądu Starego Miasta, należało kilka kamienic w tej części miasta. Niestety, w ciągu następnych wieków zatarła się pamięć, w której przyszedł na świat jego najmłodszy syn Mikołaj - przyszły astronom.

Wśród historyków toruńskich, od prawie stu lat, trwa dyskusja na temat rzeczywistego miejsca jego urodzin. Początkowo typowano kamienicę przy ul. Kopernika 40. Oglądał ją Napoleon i Chopin, przez kilkadziesiąt lat była ona siedzibą niemieckiego Towarzystwa Coppernicus-Verein. Ostatnio, nie wykluczając domów zajmowanych przez Muzeum, przypuszcza się, że miejscem urodzin Mikołaja Kopernika była nieistniejąca już kamienica przy Rynku Staromiejskim 36.

Kamienice należące do Muzeum Okręgowego w Toruniu, po przeprowadzonych pracach konserwatorskich, tworzą wspaniały kompleks gotycki, wyróżniający się nie tylko urodą ale również jednością stylistyczną. Umożliwiło to stworzenie muzeum epoki Kopernika, w którym odwiedzający je goście mogą zapoznać się z: życiem i dziełem Mikołaja Kopernika, z wnętrzami mieszczańskimi od XVI do XIX w., z wyglądem średniowiecznego Torunia (makieta) oraz z piernikarstwem toruńskim.

Panoramy

panoramy - Dom Mikołaja Kopernika nocą
panoramy - Sala I wystawy "Mikołaj Kopernik - życie i dzieło"
panoramy - Sala II wystawy "Mikołaj Kopernik - życie i dzieło"
panoramy - Sala III wystawy "Mikołaj Kopernik - życie i dzieło"
panoramy - Wnętrza domu Kopernika
panoramy - Wnętrza domu Kopernika
panoramy - Biała Sala
panoramy - Pracownia uczonego
panoramy - Wnętrza domu Kopernika