Lokalizator

53° 0' 36" N   18° 36' 15" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Toruń znajduje się w odległości 0km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Dwór Artusa

wirtualne wycieczki - Dwór Artusa Dzisiejszy Dwór Artusa w Toruniu pochodzi wprawdzie z 1891 roku, ale nawiązuje do dawnego Dworu z roku 1386. Monumentalny gmach został zbudowany na miejscu trzech budynków poprzednio tu stojących, od lewej: gotyckiej kamienicy zwanej Kancelarią (mieszkał tu sekretarz Rady Miejskiej), dawnego Dworu Artusa z 1386 roku i kamienicy gotyckiej (od XIX wieku faktorii solnej).

Toruński Dwór Artusa niestety nie jest dziś normalnie udostępniony do zwiedzania. A szkoda, bo poza bogato zdobionymi wnętrzami przy odrobinie wysiłku i dobrej woli doskonale mógłby obrazować dawną kulturę patrycjuszowską miasta (choć z drugiej strony nie zachowało się właściwie nic z dawnego wyposażenia; znamy je tylko z opisów, ale może to wystarczyć do przedstawienia idei arturiańskiej).

Bez przeszkód i opłat wstępu zapoznać możemy się jedynie z parterem budynku. Po bokach wejścia głównego znajdują się dwa pomieszczenia handlowe ze zdobionymi sufitami i sklepieniami, natomiast wejściem głównym możemy dostać się przez sień do stylowej Kafeterii. W sieni zobaczyć można m.in. malowidła sklepienne przedstawiające różne sceny historyczne na tle ważniejszych budowli Torunia.

Dawny budynek Dworu Artusa (z 1385 roku), będący jednym z najokazalszych gmachów w mieście, był siedzibą Bractwa św. Jerzego i innych ekskluzywnych bractw-Ław. Rozbiórka tego budynku na początku XIX wieku wyrządziła niepowetowane szkody nie tylko jako ozdoby miasta, ale niezwykle cennego materiału do dziejów kultury mieszczańskiej.

Panoramy

panoramy - Rynek Staromiejski: Dwór Artusa
panoramy - Dwór Artusa - Sala Wielka
panoramy - Dwór Artusa - Sala Mała
panoramy - Dwór Artusa - Sala Lustrzana
panoramy - Dwór Artusa - Westybul