Lokalizator

53° 0' 37" N   18° 36' 22" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Toruń znajduje się w odległości 0km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Toruńska Starówka z lotu ptaka

wirtualne wycieczki - Toruńska Starówka z lotu ptaka Toruński zespół staromiejski to wielkie muzeum, w którym jednak toczy się normalne życie współczesnego świata. Tutaj wśród gotyckich murów i fos miejskich odbywają się wielkie i mniejsze widowiska plenerowe. W gotyckich bastejach zbudowanych, aby odpierać szturmy pogan, nadal mieszkają i pracują ludzie. W komnatach pokrytych unikatowymi polichromiami pracują urzędnicy i bankowcy. Smakosze objadający się w restauracjach siedzą pod gotyckimi i renesansowymi sklepieniami i stropami. Turyści i mieszczanie potykają się w zaułkach o bruk średniowiecznych uliczek. Toruńska starówka pozostała prawdziwa. Tutaj słyszy się tajemnicze szepty wiekowych murów, które w cichych średniowiecznych kątach opowiadają dziwne legendy i historie, a fale wiślane wspominając dawne kogi kupieckie, przywołują w wyobraźni ruchliwe miasto hanzeatyckie. Tutaj ogarnia niepowtarzalny klimat i duch monumentalnych wież starego miasta, z jego dawnymi toruńczanami zaklętymi w kamienne twarze maszkaronów. To jest to! Dzień i noc rozbrzmiewają muzyką ulicznych artystów, tupotem tysięcy nóg i gwarem letnich kawiarenek. Wieczór i noc wypełniają studenci miejscowej Alma Mater Thoruniensis okupujący czynne do ostatniego gościa piwiarnie i winiarnie otwarte w gotyckich piwnicach, na wzór tych z wieków średnich.

Cała toruńska starówka jest pomnikiem historii najwyższej klasy światowej. Rozplanowanie zespołu staromiejskiego nie zmieniło się od czasów średniowiecza. Dzięki temu dziś możemy podziwiać wspaniały kompleks architektoniczny z tak doskonałymi rozwiązaniami urbanistycznymi, powstałymi w połowie XIII wieku, że przez stulecia nie zostały nawet przebudowane. Wyjątkowa architektura średniowiecznego, gotyckiego i ceglanoczerwonego Torunia składa się z licznych kamienic mieszczańskich i kupieckich (w tym Dom Kopernika), imponującego Ratusza Staromiejskiego, wielkich kościołów (w tym katedra z największym polskim dzwonem średniowiecznym), ciągnących się wręcz kilometrami murów miejskich, bram i baszt (w tym słynna Krzywa Wieża), ruin zamku krzyżackiego. Wszystko to daje razem liczbę ponad 550 zabytków (w tym ok. 360 wysokiej klasy) na obszarze zespołu staromiejskiego, tj 32 ha, i stawia miasto Toruń w pierwszym rzędzie w Polsce pod względem liczby i znaczenia architektonicznego zabytków. Spośród setek toruńskich obiektów, pięć najcenniejszych zakwalifikowano do najwyższej klasy światowej. Pięć takich zabytków w jednym mieście to obok gdańskiej piątki liczba największa po krakowskiej dziewiątce. Ponadto cały zespół Starego i Nowego Miasta oraz zamku krzyżackiego stanowi także wartość najwyższą - światową.

Panoramy

panoramy - Toruń z lotu ptaka - widok znad Rynku Nowomiejskiego
panoramy - Toruń z lotu ptaka - widok znad Rynku Staromiejskiego
panoramy - Toruń z lotu ptaka - widok znad Bulwaru Filadelfijskiego, na wysokości Bramy Klasztornej
panoramy - Toruń z lotu ptaka - widok znad placu Teatralnego
panoramy - Toruń z lotu ptaka