Lokalizator

50° 3' 47" N   19° 56' 22" E
°C
 1:00  1:00

Dane meteorologiczne dostarcza serwis Weather.com. Najbliższy punkt pomiarowy: stacja Kraków znajduje się w odległości 0km od prezentowanego obiektu.

Dodaj do...

Hotel Pod Różą

wirtualne wycieczki - Hotel Pod Różą Pod Różą to najstarszy hotel w podwawelskim grodzie. Usytuowany jest między Bramą Floriańską a Rynkiem Głównym, w samym sercu starego Krakowa, przy tętniącej życiem arterii pieszej Traktu Królewskiego, prowadzącego miliony turystów wprost na królewski zamek.

Od XVII wieku przyjmuje najznamienitszych gości. Zatrzymywali się tu, między innymi, car rosyjski Aleksander I, wielki książę Konstanty, Franciszek Liszt i Honoré de Balzac.

STET DOMUS HAEC, DONES FLUCTUS FORMICA MARINOS EBIBET ET TOTUM TESTUDO PERAMBULET ORBEM - łacińska sentencja, wykuta przy wejściu do pałacu, gwarantuje, że nic się nie zmieni przez kolejne stulecia („Niech dom ten przetrwa w tak odległe lata, dopóki mrówka morza nie wypije, a żółw całego nie obieży świata”).

Hotel mieści się w dawnym pałacu Prospera Provany, zarządcy poczty na dworze Zygmunta Augusta. Pomimo przebudowy w duchu architektury klasycystycznej, dokonanej przez le Bruna, zachowany został w czystej formie piękny renesansowy portal. Na cześć władców rosyjskiego imperium, nocujących tu na początku XIX stulecia, przez ponad pół wieku nazywał się „Hotel de Russie” (Hotel Rosyjski). Po nieudanym zrywie powstania styczniowego po 1863 roku przybrał nazwę „Hotel Pod Różą”.

Czteropiętrowy budynek, po modernizacji spełniający wymogi nowoczesnego hotelu, dysponuje 57 pokojami (w tym 7 apartamentami). Każde piętro ma niepowtarzalny nastrój, od reprezentacyjnego, w dostojnym stylu biedermajerowskim, po przytulne, współczesne aranżacje. Barwne polichromie ścian, zabytkowe, kaflowe piece, piękne parkiety, wyrafinowana sztukateria z powtarzającym się motywem róży, łazienki wykładane naturalnym kamieniem, są świadectwem tradycji hotelarskiej pielęgnowanej przez stulecia. W każdym pokoju jest telefon, telewizja satelitarna i minibar.

Z okien roztacza się panorama wieżyc kościołów Starego Miasta. Szczególnie atrakcyjne widokowo jest centrum fitness z sauną, umieszczone na ostatniej, przeszklonej kondygnacji, z pejzażem dachów Krakowa. Na dawnym dziedzińcu działają pod szklanym dachem dwie eleganckie restauracje. Każda ma własny styl, wystrój i obsługę. Smakoszom towarzyszy w weekendy muzyka fortepianowa.

W lecie kusi Wine Bar w pięknej krakowskiej bramie, a na miłośników trunku Bachusa, w podziemiach piwnic z XIV wieku, cały rok czeka Vinoteka. Tu można degustować ponad 300 gatunków włoskich win, sery i regionalne wędliny włoskie. Dowodem dbałości o każdy szczegół są ręcznie robione kieliszki do degustacji. Dodatkową atrakcją są odbywające się pod koniec tygodnia koncerty muzyczne, od klasyki po jazz. Wszak to w piwnicach Pod Różą śpiewali niegdyś Grechuta i Demarczyk.

Personel hotelu obsługuje też gości biznesowych. Profesjonalnie wyposażone dwie sale, mogące wygodnie pomieścić do 40 osób każda, to doskonałe miejsce do organizowania spotkań i przyjęć. Historia tych multimedialnych, klimatyzowanych piwnic centrum konferencyjno-bankietowego Pod Różą sięga korzeniami początków XII wieku.

Panoramy

panoramy - Pokój dwuosobowy (402)
panoramy - Apartament 316 - sypialnia
panoramy - Apartament 316 - łazienka
panoramy - Apartament 316 - salonik
panoramy - Pokój 306
panoramy - Pokój 303
panoramy - Pokój 303
panoramy - Pokój 204
panoramy - Pokój 206
panoramy - Pokój 206
panoramy - Pokój 215
panoramy - Pokój 103
panoramy - Pokój 106
panoramy - Pokój 106
panoramy - Restauracja
panoramy - Restauracja
panoramy - Restauracja Włoska
panoramy - Vinoteka
panoramy - Sala konferencyjna
panoramy - Sala konferencyjna
panoramy - Restauracja Włoska - Biała Salka
panoramy - Bar
panoramy - Restauracja wieczorem